
Żyję bez dymka – zajęcia profilaktyczne
W listopadzie przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu i z tej okazji zaprosiliśmy do szkoły przedstawicielkę Wielopolskiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu, która zapoznała młodzież ze skutkami zdrowotnymi, społecznymi i ekonomicznymi palenia papierosów. Podczas zajęć uczniowie klasy 1a i 2a mieli okazję zobaczyć, jak wyglądają płuca palacza i zdrowej osoby, jakie konsekwencje dla naszego organizmu niesie za sobą palenie czynnie i bierne.
Każdego roku w polskich szkołach odbywa się nierówna walka z paleniem wśród młodzieży, a zdrowiem przyszłych pokoleń. W Polsce obowiązuje ustawa antynikotynowa zakazująca palenia e-papierosów i papierosów tradycyjnych w przestrzeni publicznej (szkoły, urzędy, przystanki autobusowe, kawiarnie, restauracje, itp.). Za nieprzestrzeganie tego prawa grozi kara grzywny do 500 zł, a w przypadku osób niepełnoletnich może to być także sprawa w sądzie rodzinnym.
Ważna jest profilaktyka i to jaki przykład dzieciom i młodzieży będą dawać dorośli, ponieważ samo zakazywanie młodym ludziom palenia nie przyniesie rezultatów, jeśli dorośli nie będą świecić przykładem. Warto zadbać o swoje zdrowie oraz życie i nie spalić się na starcie!