Nasz udział w akcji BohaterOn

wpis w: Aktualności | 0

Nasza szkoła w jubileuszowym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości włączyła się w wyjątkowy projekt Poczty Polskiej. Polega on na umożliwieniu wszystkim chętnym wysłania kartek do żyjących jeszcze powstańców warszawskich. Tegoroczna, trzecia już edycja tego projektu, zatytułowana „Pamięć – edukacja – pomoc” ma na celu łączenie pokoleń i sprawienie radości żyjącym jeszcze żołnierzom powstańczej Armii Krajowej.

Uczniowie  klasy I w dniu 21.09.2018 roku zgłosili się do urzędu pocztowego w Buku, gdzie otrzymali bezpłatne, okolicznościowe pocztówki oraz zakupili znaczki. Dochód ze znaczków Poczta Polska przeznacza na upominki dla powstańców warszawskich.  Po powrocie do szkoły młodzież wypisywała swoje kartki, które później zostaną przekazane za pomocą tej specjalnej powstańczej poczty. To zadanie okazało się dość trudne, ponieważ list musiał wyrażać szacunek, podziw i wdzięczność, a jednocześnie być serdeczny i bardzo osobisty. Do wyrażenia wdzięczności powstańcom uczniowie mogli użyć tylko 25 słów, gdyż taki limit obowiązywał podczas działania poczty polowej w okresie powstania warszawskiego.

Drugim etapem tej ogólnopolskiej akcji, mającym równie edukacyjny walor, był udział szkolnego koordynatora projektu – p. Małgorzaty Koprowskiej-Karczyńskiej w seminarium zorganizowanym w Poznaniu we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. W trakcie spotkania pedagodzy z województwa wielkopolskiego poznali niestandardowe metody pracy z młodzieżą oraz dowiedzieli się, jak rozmawiać ze świadkami historii i jak wykorzystywać historię mówioną w pracy z uczniami. Wierzymy, że udział w projekcie będzie doskonałą okazją do kształtowania postaw patriotycznych wśród młodych ludzi oraz pozwoli zbudować trwały dialog międzypokoleniowy.

Komentarze zostały wyłączone.