Podróże kształcą – wycieczka do Wilna

wpis w: Aktualności | 0

Uczniowie naszej szkoły w dniach 17-21 maja 2018 r. wzięli udział w projekcie szkolnym do Wilna. Młodzież klasy trzeciej wraz z opiekunami, panią pedagog Kamilą Kozdrowską i panią Magdaleną Konieczną, udała się z wizytą do stolicy Litwy. Obok atrakcji turystycznych, jakim jest samo zwiedzanie Wilna, ważnym punktem programu była integracja z uczniami wileńskiej szkoły im. Szymona Konarskiego. Polska młodzież zapoznała się z systemem litewskiego szkolnictwa, uczyła się podstawowych słów w języku litewskim podczas lekcji tegoż języka, posmakowała obiadów serwowanych w szkolnej stołówce oraz obejrzała spektakl teatralny w wykonaniu uczniów 10 klasy. Największa wymiana informacji i doświadczeń nastąpiła podczas zwyczajnych rozmów w czasie przerw.

W programie pobytu znalazło się  ponadto zwiedzanie Wileńskiej Starówki (m.in. Katedry, Góry Gedymina, Góry Trzech Krzyży, Pomnika A. Mickiewicza, Kościoła św. Anny, dzielnicy żydowskiej, cerkwi św. Ducha, Ostrej Bramy). Niewątpliwą atrakcją było także zwiedzanie cmentarza na Rossie – najstarszego w Wilnie, na którym pochowani są znani Polacy oraz wyjazd do Trok (z wizytą w świątyni karaimskiej, muzeum Karaimów i w zamku na wodzie).

Spacerując po mieście, uczniowie napotkali ślady polskości, obecności w Wilnie Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i innych znanych przedstawicieli romantyzmu. Duże zainteresowanie wzbudziło zetknięcie się z religią prawosławną, uczestnictwo w obrządkach w cerkwi oraz udział w Festiwalu Muzyki Ulicznej.

Komentarze zostały wyłączone.