Prelekcja o „bezpiecznym bankowaniu”

wpis w: Aktualności | 0

Pracownicy PKO Banku Polskiego o „bezpiecznym bankowaniu”

Dyrektor bukowskiego oddziału PKO Bank Polski Pan Maciej Fabisiak zaproponował interesujące spotkanie na temat bezpiecznego bankowania dla najstarszych uczniów naszej szkoły. Uczniowie klas II i III przeważnie są już klientami różnych banków, dokonują płatności i przelewów, ale czy zawsze zdają sobie sprawę z zagrożeń, szczególnie w sferze dokonywania transakcji przez Internet i za pomocą telefonów?

Podczas spotkania w dniu 23.10.2019 roku pracownice bukowskiego oddziału PKO wyjaśniły uczniom, w jaki sposób są zabezpieczane karty płatnicze, przelewy przez Internet i płatności za pomocą telefonu. Przestrzegały przed możliwością utraty pieniędzy z konta z powodu coraz bardziej wyrafinowanych sztuczek internetowych hakerów i oszustów. Przedstawiły, na podstawie również własnych doświadczeń, wnioski z najczęściej popełnianych przestępstw w sieci. Często wynikają one z niefrasobliwości samych użytkowników, nieostrożności i braku wiedzy, jak się przed nimi zabezpieczyć.

Pani Agnieszka Owczarczak na podstawie przygotowanej prezentacji multimedialnej zapoznała uczniów ze skutecznymi metodami obrony swoich finansów.

A oto najważniejsze zasady

– nie należy otwierać załączników z nieznanych źródeł i nie klikać w podejrzane linki, ponieważ cyberprzestępcy mają w ten sposób dostęp do naszych danych,

– należy zawsze sprawdzać adresy stron www, na które zamierzamy się logować, ponieważ fałszywe linki są wysyłane mailowo, sms-em albo za pomocą komunikatorów społecznościowych,

– należy regularnie aktualizować oprogramowanie,

– hasła muszą być łatwe do zapamiętania dla użytkownika, ale bardzo trudne dla ewentualnego hakera, np. powinny zawierać różne znaki specjalne,

– należy zmieniać hasła i nie używać tego samego hasła do wszystkich swoich urządzeń, nie należy wysyłać hasła, ani udostępniać go znajomym,

– należy wystrzegać się podłączania zewnętrznych nośników danych do swoich urządzeń,

– hakerzy rozszyfrowali już nowy sposób płatności BLIK-iem,

– należy być czujnym nawet przy skanowaniu kodów QR,

– nie powinno się logować przez publiczne wi-fi do bankowości internetowej.

 

W trakcie spotkania pani prelegentka wspomniała także o nagminnym chwaleniu się otrzymanym prawem jazdy na portalach społecznościowych poprzez zamieszczanie skanu z tego dokumentu wraz ze wszystkimi wrażliwymi osobistymi danymi.

Nie oznacza to, ze nowe metody bankowania nie są przyjazne i bezpieczne, należy tylko przestrzegać podanych wcześniej zasad, być uważnym i roztropnym użytkownikiem.

Po zakończonej prezentacji był czas na zadawanie pytań. Spotkanie zakończyło się miłą niespodzianką. Był nią quiz, a najlepsi uczniowie, którzy prawidłowo odpowiedzieli na pytania otrzymali atrakcyjne upominki. Nasi uczniowie zrewanżowali się wręczeniem Paniom pamiątki ze szkoły. Wspólne zdjęcie zakończyło spotkanie.

Komentarze zostały wyłączone.