Wrześniowa wystawa z okazji inauguracji roku szkolnego 2020/2021

wpis w: Aktualności | 0

Wrzesień każdego roku staje się okazją do upamiętnienia tragicznych wydarzeń 1939 roku. Tego miesiąca losy milionów ludzi w Polsce, a wkrótce na całym świecie zostały naznaczone cierpieniem, strachem i śmiercią. Rozdzielono rodziny, odebrano możliwości, zniszczono dorobki życia, ponieważ zatryumfowała chęć władzy, nienawiść, przekonanie o swojej wyższości i podrzędności tych, którzy nie wpasowywali się w sztucznie stworzone ramy. Aby upamiętnić te wydarzenia i ku przestrodze dla przyszłych pokoleń z okazji inauguracji roku szkolnego w naszej szkole powstała instalacja „Wojna nie przychodzi znienacka, ona się długo zapowiada”. Tematem przewodnim tej artystycznej realizacji jest pokazanie uczniom, iż wojna to nie tylko walka żołnierzy na frontach czy działania partyzanckie, ale przede wszystkim przerwana codzienność zwykłych ludzi: przerwana nauka, ucieczka z domu, dramaty osobiste ludzi, którym odebrano prawo do spokojnego przeżywania ich zwyczajnych dni.
Wystawa zostanie wykorzystana na lekcjach historii, jako element edukacyjny i poglądowy w zaprezentowaniu rzeczywistości lat 30 – tych i 40 – tych XX wieku. Eksponaty są własnością prywatną nauczycieli Branżowej Szkoły I Stopnia w Buku i zostały użyczone na potrzeby upamiętnienia wydarzeń wrześniowych. Większość z nich to autentyczne przedmioty z epoki.

Komentarze zostały wyłączone.